Nie je obal ako obal

Pri zmienke o plastových obaloch si väčšinou vybavíme,,igelit,, na potravinách a fóliu na tovaroch. Plastové obaly ale nie sú iba toto. Ich rôznorodosť a využitie je naozaj široké. Plastové obaly nájdeme všade. Vo výrobe, v logistike, v domácnostiach a obchodoch. Aké je ich poslanie vo svete? A prečo práve plastové obaly sú toľko využívané na […]

Pri zmienke o plastových obaloch si väčšinou vybavíme,,igelit,, na potravinách a fóliu na tovaroch. Plastové obaly ale nie sú iba toto. Ich rôznorodosť a využitie je naozaj široké. Plastové obaly nájdeme všade. Vo výrobe, v logistike, v domácnostiach a obchodoch. Aké je ich poslanie vo svete? A prečo práve plastové obaly sú toľko využívané na balenie a uskladňovanie materiálov a tovarov? Otázka ich ekológie býva často atakovaná a ich povesť je naštrbená. Často počúvame, že práve plastové obaly sú vinníkmi globálneho otepľovania a odpad, ktorý z ich použitia vzniká zahlcuje Zem. Nie je to tak.

plasty tvoria veľkú časť nášho sveta. Nie je však plast ako plast

Ekológia využíva plastové obaly

Toto tvrdenie je pravdivé. Príde vám to možno nelogické ale je to tak. Potrebné je si ale uvedomiť priepastné rozdiely medzi druhmi plastových obalov. Na jednej strane stoja sáčiky na pečivo, zeleninu, ovocie. Obaly na fľaše od nápojov a naproti tomu stoja plastové obaly – ktoré tieto drobné plasty nahrádzajú. Myslíme vo veľkom. Uvedomili ste si niekedy, že je ekologickejšie na prenos nákupu využiť plastovú bedničku alebo box ako plastovú tašku? Plastovú tašku väčšinou po jednom, dvoch použitiach odhadzujeme do triedeného odpadu. Plastová bednička je ale pevná, skladná a použiteľná znovu a znovu. Práve kvalita plastových obalov je tou hlavnou premennou pri ekologickejšom zmýšľaní. Opätovné využitie znižuje potrebu nekvalitných plastov. A práve tie sú zdrojom znečisťovania. Pevné a kvalitné obalové materiály sú dnes vďaka inováciam vo výrobe dokonca požierači plastového odpadu. Princíp je jednoduchý. Vďaka špeciálnym postupom sú z plastových obalov vyrábané pevné a odolné plasty, ktoré šetria nielen životné prostredie ale aj financie. Ak si zhrnieme, že chodíme nakupovať aspoň každý druhý deň a vždy si kúpime tašku za 0,40 eur, za mesiac minieme až 6 eur zbytočne. Okrem toho vytvoríme zbytočný plastový odpad.

Ibc kontajnery slúžia na uskladňovanie tekutín ako voda, oleje, melasa či paradajkový pretlak

Plastové obaly

Medzi plastové obalové materiály ale nepatria iba plastové bedničky, boxy či prepravky. Do tohto sektoru radíme aj plastové palety, ibc kontajnery, kontajnery a nádrže. Viaceré z týchto využívajú nielen firmy ale aj samotný bežný občania. Plastové bedničky slúžia na uskladňovanie ovocia a zeleniny. Plastové boxy chránia drobnosti a náradie v garáži rovnako účinne ako detské hračky. Ibc kontajnery sú súčasťou záhrad a slúžia na uskladňovanie dažďovej vody, ktorá je používaná na ich zavlažovanie.